Водата – ценен ресурс

Водата е безценен природен ресурс, а политиката по отношение на нейното опазване придобива все по-голямо значение през последните десетилетия. Причина за това са процесите, свързани с нанасянето на екологични щети и изчерпването на природните ресурси. За щастие много хора започват да оценяват все по-точно скритите опасности и да настояват за по- решителни действия за опазване на околната среда на национално и най- вече на европейско ниво.

Замърсяване на Черно море

Изчислено е, че 70% от общото количество отпадъци, вливащи се в Черно море, идват от шестте черноморски страни. Черно море е едно от най- засегнатите морета от прекомерно съдържание на хранителни вещества и органична пренатовареност. Причините за това явление се дължат преди всичко на интензивното селско стопанство, което се характеризира с рязко увеличаване на продукцията и интензивно използване на различни торове. В резултат на прекомерен риболов почти половината от европейските запаси са намалели под безопасните граници и ако продължаваме по този начин, рибните запаси в света могат да се изчерпят до 2050 г.

Предпазване на водите на Черно море

За решаването на комплексните проблеми на този уникален воден обект, като замърсяване, загуба на местообитания и свръхексплоатация, е нужно да се търси сътрудничество много по-широко от границите на Европейския съюз. Морето е болно и неговата самопречистваща способност вече не може да го спаси от безотговорната човешка намеса. Затова всяка помощ е от значение – опазването на черноморската екосистема зависи от нас и от засиленото междудържавно сътрудничество в тази посока.

Как да опазим водите

  • Пластмасата е враг на водата
  • Изхвърляйте опасните отпадъци на подходящите места
  • Внимавайте какво попада в канализацията
  • Оставяйте по-малък въглероден отпечатък

Основния замърсител на нашия рагион е човешкият фактор